Overview
Specification
T320HVN05.A CELL

T320HVN05.A CELL Basic Information
| Panel Model | T320HVN05.A CELL |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,31.5 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| T320HVN05.A CELL Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
T320HVN05.A CELL Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 69 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.12125×0.36375 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.36375×0.36375 mm (H×V) |
| Weight | 875g (Typ.) |
| Surface | Antiglare (Haze 2%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 698.4×392.85 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 708.4×405.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.4 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
T320HVN05.A CELL Optical Features
| Display Mode | AMVA3, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 4000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 6.5 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 4.5% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
T320HVN05.A CELL Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
T320HVN05.A CELL Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
T320HVN05.A CELL Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (4 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.41/0.46/0.56A (Min./Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 5.41/5.52//6.05W (Min./Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RTE51SZ-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
